You are here

W jaki sposób współczesne informatyczne rozwiązania typu cloud computing zmieniły strategie firm na polu IT

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
Nowoczesne rozwiązania informatyczne wymagają bardzo dużej obliczeniowej mocy. Jeszcze do niedawna jedynym wyjście na poprawę tego było kupienie nowych albo rozbudowa maszyn. Lecz przy większych firmach było to związane z dużymi kosztami.


jest bardzo drogi, ale jego zakup to jedynie część kosztów. Należy było na niego znaleźć odpowiednie miejsce, niekiedy z układem klimatyzacji do zapewnienia właściwej temperatury, a także znaleźć osobę, która by administrowała wszystkim. Także jeśli chodzi o organizację należało wszystko dobrze rozplanować, bo przykładowo samodzielnie trzeba było dbać o regularne wykonywanie kopii danych.

praca w biurze
Author: Jim Larrison
Source: http://www.flickr.com
Firmy nie specjalnie mając inne wyjście co kilka lat inwestowały w coraz mocniejszy sprzęt i płaciły całkiem niemałe pensje administratorom, którzy byli odpowiedzialni za sprawne jego działanie. W ostatnim czasie sytuacja jednak bardzo się zmieniła, a wszystko za sprawą nieznanych wcześniej możliwości, jakie zaczęły dawać coraz popularniejsze chmury obliczeniowe.

Takie chmury, znane również jako cloud computing, początkowo bardzo nieśmiało wchodziły w świat biznesu. Wynikało to z tego, że biznes im nie do końca ufał, przede wszystkim się obawiając przekazania swoich danych na zewnątrz i ryzyka ich utraty. Jednak następne lata zaczęły przynosić nie tylko coraz większą wydajność i poziom bezpieczeństwa w zakresie cloud computing, ale także coraz większą liczbę klientów.


Klienci dostrzegali zalety przeniesienia danych do chmury, a jeszcze w większym stopniu odczuwały to ich konta firmowe. Bo biorąc pod uwagę koszty zakupu i obsługi sprzętu okazywało się często, że skorzystanie z usług firmy oferującej cloud computing było mniej kosztowne.

To zagadnienie okazało się dla Ciebie interesujące? Sprawdź też podobne wpisy na ten omawiany temat, które z pewnością są tak samo wciągające.

A na pewno było wygodniejsze, bo ze strony wynajmującego jedyną rzeczą było opłacanie faktury za usługę. Odpadała modernizacja urządzeń, pilnowanie licencji czy dbanie o zabezpieczenia, to wszystko było w gestii właściciela serwerów, który miał dbać o to, żeby jego usługi były cały czas dostępne dla wynajmujących.