You are here

Urodzenie niemowlaczka to najpiękniejszy dzień i początek dość długiego urlopu wychowawczego

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
Kilka lat temu Polki wywalczyły sobie, żeby ich urlop macierzyński trwał 12 miesięcy.


Każda mama uzna, że pierwszy rok dziecka jest najważniejszy.


pożyczka
Author: Mark Hodson Photos
Source: http://www.flickr.com


Jest to okres, gdy niemowlak najbardziej potrzebuje jej ciepła oraz obecności. I nie chodzi tylko o mleko albo pilnowanie, ale o budowanie się wyjątkowej więzi, która będzie mogła mieć wpływ na całym jego życiu. W momencie rozpoczęcia urlopu każda świeżo upieczona mama myśli już wyłącznie o swoim maleństwie, ale popatrzymy na to, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym. Składają się na nie oczywiście składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) oraz zdrowotne (9%).

Jeżeli sądzisz, że prezentowany tu tekst jest interesujący i poszukujesz czegoś podobnego, to kliknij oprócz tego ten link, a zobaczysz więcej informacji agencja pracy za granicą holandia.

Istotne jest to, żeby rozumieć, że na wysokość pieniędzy, które otrzymamy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na urlopie wychowawczym, znaczny wpływ ma to, ile zarabiałyśmy w okresie 12 miesięcy, które poprzedzały narodziny naszego szkraba. Wysokość podstawy nie może przekraczać 60% sumy tych wypłat, ale nie może być też niższa aniżeli 75% kwoty najmniejszego wynagrodzenia w Polsce, które wynosi obecnie 2250 zł. Więc w najmniej optymistycznym scenariuszu dostaniemy 1687,50 zł. Nie są to bardzo duże pieniądze, ale mało kto dzisiaj zarabia najmniejszą krajową. Oprócz tego niektórym przysługuje jeszcze ekstra 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.
Jeśli dołączyć tę kwotę do wypłaty męża, to okaże się, że jesteśmy w stanie bez problemu dać sobie radę z wydatkami życia codziennego. Dzisiaj można też liczyć na dodatkowe pieniądze z różnych państwowych programów.