You are here

Czy dbałość o środowisko jest dzisiaj znacząca?

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
oczyszczalnia ścieków
Author: NATT-at-NKM
Source: http://www.flickr.com
dawniej tego nie było, nikt nie zajmował się takimi rzeczami. Kiedyś temat dbania o środowisko był jakąś fanaberią, o której można było pogadać, tak jak o niespotykanej ciekawostce. W ostatnich latach wątek ten zagościł jednak na pierwszych stronach gazet, a zaraz za tym sami zaczęliśmy dostosowywać swoje życie do bardziej biskiemu środowisku stylu. Oczywiście, nie mówiąc o bezgranicznym zaufaniu tej filozofii, warto uzmysłowić sobie, że zmiany nastąpiły na wielu płaszczyznach. Zaczynając od otaczającej nasz przestrzeni… Możemy pomyśleć o stosowaniu ochrony przyrody dla zaawansowanych.

Oczywiście najłatwiej myśleć o ochronie przyrody kiedy budujemy nasz domek, ale nie jest to jedyna opcja. Zazwyczaj nie mamy pojęcia jak prosta jest ochrona natury. Za przykład może posłużyć zużycie wody zdatnej do picia. Otóż to, kiedyś były kosze na śmieci, lecz papierki leżały na każdym kroku. To raczej normalne, ponieważ dzieje się to również dzisiaj.

Coś się jednak zmieniło, ponieważ dawniej wielu z nas nie raził widok osoby upuszczającej, na przykład opakowanie po zjedzonym batoniku, na chodnik. W dzisiejszych czasach takie postępowanie może się spotkać z gwałtowną krytyką. Z jednej strony być może i bierze się to z większej ekologicznej wrażliwości, z drugiej – może mamy większą świadomość obszaru wspólnego jako dobra ogółu społeczeństwa? Następną kwestią jest sortowanie naszych odpadów. Mimo tego, iż nie wszyscy wyrazili na to zgodę i prawdopodobniewielu z nas nie zawsze starannie segreguje odpady (brak chęci lub po prostu błędy), lecz nikt nie wpadłby na to jeszcze parę lat wstecz, aby przydzielać śmieci do danego worka. Kiedyś wszystko razem pływało nurzało się wielkim morzu wielokolorowych odpadków, wysypiska przyjmowały wszystko i przerabiały wszystko nie zwracając uwagi, czy to tworzywo sztuczne czy szkło.

[Dzisiaj, większa wiedza, presja naszych zagranicznych sąsiadów (Unia Europejska, na przykład) skutecznie skłania do zmiany nawyków, a my chyba przyzwyczajamy się do tego. O przykręcaniu kurka z wodą lub używaniu do szorowania jamy ustnej kubka wiemy wszyscy. Będąc użytkownikiem domu z sadem możemy oszczędzać wodę. Wystarczy, że do nawadniania naszych ogrodowych roślin weźmiemy wodę opadową. Wystarczą stosownie wielkie zbiorniki na wodę deszczową podstawione pod rynną, i już mamy wodę do nawadniania ogrodu w istocie darmową. Praktyka bez wątpliwości pokazuje nam, że nasze perspektywy działania są wyjątkowo rozległe.

Pierwszym i z pewnością nadzwyczaj dobrym przykładem jest ponowne wykorzystanie wody deszczowej. Nie da się ukryć faktu, że mieszkamy w stosunkowo deszczowym klimacie, skutkiem tego też z powodzeniem możemy pozwolić sobie na tego rodzaju zabiegi. Niemniej natomiast do odzyskiwania wody deszczowej z pewnością będą nam potrzebne specjalne oprzyrządowania. Jednymi z nich są zbiorniki na deszczówkę, które niewątpliwie możemy bez większych problemów zainstalować w naszym domu. Ich pojemność bezsprzecznie jest niesłychanie różnorodna, wobec tego tez z powodzeniem możemy wybrać je wprost do naszych oczekiwań.
Liść bananowca
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
W tym miejscu wskazane jest zarówno wspomnieć o kolejnej niezmiernie istotnej kwestii, która zarówno wielokrotnie jest kością niezgody pomiędzy mieszkańcami a środowiskiem.

Mowa tutaj o wywozie nieczystości, który wielokrotnie jest przez nas mocno zaniedbywany. Taki proceder bez wątpienia jest wyjątkowo niedobry dla naszego środowiska, w następstwie tego też obowiązkowo musimy zaopatrzyć się w najlepszej jakości zbiorniki na szambo. Dzięki uskutecznieniu takich założeń z pewnością ogromnie mocno ograniczymy emisję nieczystości z naszego domu, niemniej tymczasem bezsprzecznie jest to związane z pewnym wydatkiem finansowym, który musimy dokonać. Jak dbać o środowisko? Klinkij!