You are here
Sklep ogrodniczy w sieci a popularność wśród zamawiających
Submitted by addmean on Fri, 11/14/2014 - 07:53
Zaprawianie nasion, zwane też bejcowaniem nasion, to najczęściej działanie praktykowane przez większe przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją na handel. Aby plon był zdrowy i urodzajny do siewu trzeba użyć zdrowego materiału roślinnego. Pokaźne znaczenie ma też jakość gleby i ziaren, które mogą zamieszkiwać grzyby, wirusy czy też bakterie, które rozpoczynają żywy atak na roślinę już na etapie kiełkowania. W wyniku tego młode siewki przestają się rozwijać, a plon często ma gorszą jakość i ubogą ilość.

Author: jpopesku1
Source: www.flickr.com
W jaki sposób pomaga zaprawianie nasion przed zasiewem? Czy jest to ekologiczny sposób na uprawę żywności? Dodatkowo, jeśli nie wykonaliśmy tego jesienią, wiosną trzeba będzie skrócić pędy krzewów owocowych – malin, porzeczek, agrestu i jeżyn. Wiosną również trzeba wybrać miejsca w których posadzimy najbardziej ulubione warzywa i sezonowe owoce. Na naszym małym kawałku ziemi możemy postawić na uprawę ekologiczną, nie używając środków chwastobójczych i owadobójczych.
Do zbiorowości szkodliwych grzybów powodujących choroby roślin, które mogą spoczywać w ziemi zalicza się odmiany: Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia, Fusarium, Alternaria, Botritis, Sclerotinia.

Zaprawy do nasion (czytaj na ze-hortico.pl) mają unicestwić lub znacząco ograniczyć patogeniczne mikroorganizmy, które znajdują się na zewnątrz nasion lub w środku nich. Zabezpieczają one roślinę nawet przez 2-3 tygodnie w fazie kiełkowania, gdy najbardziej narażona jest na patogen zasiedlający glebę do której została wysiana. Inaczej jednak robią to przedsiębiorcy, którzy uprawiają warzywa i owoce na sprzedaż. Aby zarobić jak najwięcej muszą oni skutecznie zadbać o właściwe zdrowie oraz jak największą ilość płodów.
W danych GUS na 2010 rok, zebranych w powszechnym spisie rolnym, wynika, że w rolnictwie i ogrodnictwie najwięcej stosuje się preparatów chwastobójczych, stosowało je aż 91,5 % ankietowanych. Natomiast środków grzybobójczych ok. 60 % ankietowanych.
Poza grzybami, siewkom kiełkującym, w glebie mogą zagrażać jeszcze inne niebezpieczeństwa, np.

larwy, szyjce i połyśnice. Użycie zaprawy do nasion w początkowej fazie rozwoju roślin może atakom niektórym chorobom i szkodnikom. Może ona także wyeliminować potrzebę zastosowania oprysków chemicznych, które są dużo niebezpieczniejsze w skutkach dla środowiska oraz zdrowotności plonów.