You are here

Oranżeria przy domu, czyli ogród kwitnący i zieleniący się cały rok.

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
Ogród zimowy, czy jak inni wolą go nazywać przydomowa szklarnia, jest nie tylko wersją oszklonej przybudówki zapełnionej roślinnością. Aktualne oranżerie mogą pełnić wiele funkcji. Mogą ustanawiać płynne zespolenie domu z ogrodem, mogą być wersją otwartego przeszklonego salonu lub nasłonecznionej jadalni „pod chmurką”, zapewniającą oryginalny dom i wnętrze. Jeśli postanawiamy, aby nasz przeszklony pokój był jednocześnie jadalnią czy salonem, lepiej usytuujemy go na północnej ścianie budynku, gdzie temperatura i nasłonecznienie zazwyczaj jest umiarkowane.
przydomowy ogródek
Author: Henry Burrows
Source: http://www.flickr.com
Umieszczenie od strony południowej, najbardziej nasłonecznionej strony budynku daje nam najlepsze alternatywy na zrobienie prawdziwej oranżerii. Najczęściej jednak, oszklone pokoje, budowane są na wschodnich lub zachodnich ścianach budynków, bo tam najłatwiej utrzymać optymalną temperaturę dla ludzi i roślinności. Nieczęsto zwraca się uwagę, na ekologiczną i ekonomiczną rolę oranżerii. Właściwie rozplanowana i wybudowana przy użyciu odpowiednich materiałów, może gromadzić ciepło dla całego budynku i przyczynić się do obniżenia zużycia energii. Aby oranżeria była estetyczna a dom i wnętrze funkcjonalne zarazem, musi być szczelna, ciepła i przewiewna.

Jeżeli jesteś pewien, że dane na omawiany wątek okażą się dla Ciebie użyteczne, to odwiedź proponowany serwis (https://procleaner.pl/firma-sprzatajaca-katowice/), który zapewne takie wiadomości zawiera.

Ten efekt można osiągnąć pod warunkiem wykorzystania do budowy oranżerii wysokiej jakości szyb oraz profili z prawidłową izolacją termiczną. Projektowanie oranżerii rozpoczynamy od wybrania miejsca, surowców, z których ma być zbudowana, no i oczywiście jej kształtu.

Interesuje Cię, co to są autorskie źródła (https://dobromir.eu/)? Jeśli tak, to powinieneś kliknąć w podany link i tam znajdziesz wiele interesujących treści z tej dziedziny.

Najważniejszą sprawą jest solidne zrobienie szkieletu, czyli ramy ogrodu, która musi być trwała i odporna na odkształcenia.róża w ogrodzie
Author: Els
Source: http://www.flickr.com
Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne oranżerii, oparte są również na drewnie, PVC, aluminium czy stali. Wielu nabywców zwraca baczność na jakość konstrukcji wykonanych z aluminium, które właściwie są sztywne i stabilne, ale odkształcają się pod wpływem zmian temperatury, co w następstwie może prowadzić do rozszczelnienia połączeń między ścianą budynku a ścianami ogrodu. Do budowy fragmentów bocznych, używa się zarówno PCV jak i aluminium. Niewątpliwie najważniejszym elementem budowy oranżerii są szyby. Tutaj trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich termoizolacyjność i wytrzymałość na obciążenia np. śnieg. Na pewno przydatne do tego będą różnego rodzaju narzędzia (typu: ).

Warto przypomnieć, że przeszklona powierzchnia budynku, jest przez prawo budowlane uważana jak okno, zatem odległość od granicy działki nie może być mniejsza niż 4 m. Również dla naszego komfortu jak i dla życia roślin, które zamierzamy hodować w oranżerii, ważne jest utrzymanie prawidłowej temperatury i oświetlenia (warto zajrzeć: gustowny wystrój okien).

Wersja ogrzewania, jakie wybierzemy jest już indywidualną kwestią, ale w współczesnych szklarniach przydomowych, niejednokrotnie wybierana jest instalacja ogrzewania podłogowego, które zapewnia stałą temperaturę.