You are here

Trudności podczas budowy szos

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
Od bardzo wielu lat budujemy nowe szosy ewentualnie remontujemy istniejące. Najogromniejszym jak dotychczas wyzwaniem jest konstrukcja autostrad. Możemy się spierać nad tym czy są one nam konieczne tudzież narzekać na bieg prac, niemniej jednak powinniśmy się zgodzić iż jest to nader trudna praca.
grunt budowlany
Author: tommy japan
Source: http://www.flickr.com
Kłopot wynika z kilku składników. Na poziomie planowania należy zaplanować takie sprawy jak wpływ projektowanej drogi na środowisko naturalne bądź ekspertyzy historyczne. Następnie - i to bodajże najtrudniejsza chwila na etapie wstępnym - to identyfikacja posiadaczy gruntów i ich kupno.



Na ogół z powodów proceduralnych ta faza prac pochłania najwięcej czasu, lecz to dopiero start. Kolejnym etapem jest preparacja specyfikacji technicznej zawierającej wiele fachowych badań, na przykład należy wiedzieć z jakiem typem gruntu mamy do czynienia. Przeprowadzane są więc fachowe badania geologiczne formułujące odmianę i własności techniczne podłoża na którym ma być wykonana inwestycja. Może się albowiem zdarzyć, że podłoże nie jest stateczne, przykładowo jest sypkie.

Wówczas w opierając się o przeprowadzone badania nieodzowna staje się zagęszczanie gruntu. Obrazowo charakteryzując stabilizacja gruntów to ubijanie gruntu w ten sposób ażeby osiągnąć założoną w planie gęstość. Modelowo można by to zaprezentować tak: grunt zachowuje się niekiedy jak piasek w dziecięcej piaskownicy. Żeby zrobić babkę należy właściwie długo ubijać go tak by piasek zachował pożądaną formę. Podobnie jest w wypadku budowania autostrad.

ziemia
Author: Dimitris Siskopoulos
Source: http://www.flickr.com
W uproszczeniu charakteryzując wzmocnienie gruntu to kompresowanie tego podłoża. Ponieważ proces ten może wywołać obniżenie kubatury gruntu by zaradzić temu kłopotowi stabilizacji podłoża przy budowie drogi do dopełnienia potencjalnych niedostatków wykorzystuje się popioły lotne. Właściwa norma definiuje nawet wielkość ziaren które winny mieć zastosowane popioły lotne a nawet sposób ich przechowywania. Oczywiście stabilizacja gruntu jest szerzej stosowana aniżeli jedynie w budowie szos. Podobne sposoby wykorzystywane bywają w budowie budynków (nie są jednak wówczas wykorzystywane popioły lotne lecz inne sposoby uzupełniania gruntów). Ważne by stabilizacja podłoża była skuteczną.