You are here

Czym jest energia wiatrowa? Jak to funkcjonuje? Jak wiele jesteśmy w stanie uzyskać takiej energii?

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
OZE są coraz bardziej popularne w wielu zakątkach świata, również i w naszym państwie. Coraz więcej się o tym mówi, dzięki czemu realne są działania wpływające na polepszenie kondycji atmosfery. Działania w zakresie wybierania oze są wielorakie, w zależności od energii, którą chcemy wykorzystać. W tym artykule skupimy się na energii wiatrowej.


prąd
Author: Frerk Meyer
Source: http://www.flickr.com
Energia z wiatru może powstać dzięki różnicy temperatur mas powietrza. Dzieje się tak przez nierównomierne nagrzanie powierzchni Ziemi. Turbina wiatrowa zdobywa swoją moc przy wsparciu konwersji wiatru poprzez moment obrotowy, jak działa na łopaty wirnika wytwarzając energię elektryczną. Tego typu energia jest dosyć dostępna, pomniejsza emisję gazów cieplarnianych, ponieważ zastępuje energetykę konwencjonalną, która jest oparta na paliwach kopalnych - porównaj informacje.

Zmienność wiatru nie wywołuje wielkich wahań w działaniu systemów energetycznych, o ile nie ma zdecydowanego udziału energii. Wedle duńskich doświadczeń odpowiedni poziom energii wiatrowej w takim systemie nie może być większy niż dwadzieścia procent. Turbiny wiatrowe mogą być zbudowane w różnorodnych miejscach - na lądzie i wodzie. Większy uzysk energii jest osiągalny na farmach morskich, a jednocześnie ich lokalizacja jest faktycznie mniej męcząca elektrowni jest bardziej trudne.

Jeśli masz ochotę poznać więcej danych na ten temat - odsyłam do serwisu (https://www.securityservice.pl/pl/ochrona-lowicz/), ponieważ w tamtym miejscu są wartościowe fakty opisujące prezentowany wątek.

prąd
Author: Michael Coghlan
Source: http://www.flickr.com
Główny element siłowni wiatrowej to wirnik, jaki przemienia energię wiatru na energię mechaniczną. Z niej następnie generator produkuje energię elektryczną. Zlokalizowany na wale wolnoobrotowym wirnik posiada trzy łopaty, które są zrobione ze wzmocnionego poliestrem włókna szklanego.


Wirnik obraca się najczęściej z prędkością od piętnastu do trzydziestu obrotów na minutę. Prędkość tego typu jest następnie powiększona przez przekładnię do tysiąca pięciuset obrotów na minutę. Przekładnia złączona jest z wałem szybkoobrotowym, on zaś z generatorem. Najistotniejszą cechą takiej energii jest jej duża zmienność, w przestrzeni oraz czasie.

Jest oryginalna strona www (https://bestem.com.pl/produkty/stojaki-tekturowe/), na której odnajdziesz fascynujące informacje, które warto sprawdzić. Odwiedź ją tutaj.

Zmienność wiatru w czasie może odnosić się do dosyć szerokiej skali czasu, co oznacza od sekund do lat, tak więc z tego powodu wyróżniono różnorodne typy zmienności wiatru w czasie, na przykład dobowa czy roczna. Z tego rodzaju energii możemy korzystać już w wielu miejscach, jak energia odnawialna Łódź.