You are here

Spis zwierząt, drzew wytycznych

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
w lesie
Author: Jess Wood
Source: http://www.flickr.com
Istnieją dziedziny, w których pozytywne praktyki uniemożliwiają stosowanie niecnych działań. Najczęściej te dziedziny odnoszą się do szeroko pojętego interesu społecznego, co oznacza, że ich działania, przyszłe decyzje i wdrażane projekty, mają wpływ na życie każdego z nas, a też na środowisko naturalne. Nie dziwne, iż w tym temacie mowa o branży budowlanej czy wydobywczej. To tak duże projekty, iż w konsekwencji mają one wpływ na każdego z nas i to przez następne pokolenia. Dlatego stworzono specjalne procedury, które mają za zadanie to kontrolować.

Najbardziej znana z nich to ocena oddziaływania na środowisko. Im ważniejsza jest nasza inwestycja, tym bez wątpienia rzetelniejsze oraz bardziej skrupulatne będą raporty środowiskowe OOŚ, a co się z tym łączy, tym dłużej będzie trwało ich przygotowywanie. Z pewnością trzeba tutaj sprawdzić dużo aspektów, rzetelnie wyliczyć wiele oddziaływań na środowisko. Warto zauważyć jak nasza inwestycja wpłynie na życie ptaków i kolejnych zwierząt z danego rejonu.
w lesie
Author: Jess Wood
Source: http://www.flickr.com
Taka ocena oddziaływania inwestycji na środowisko, jest o tyle istotna, że już od samego początku możemy starać się usunąć to, co jest złe, można wyszukiwać innych rozwiązań, które sprawiają, że będziemy mieli szanse wprowadzić w życie swoje założenia, ale równocześnie będziemy też posiadali gwarancję, iż w najmniejszy negatywny sposób nie będą one wpływały na ekologię.

Aktualnie ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, jest realizowane jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek czynności. Wszystko przeprowadzane jest poprzez analizę projektu i przedstawionych materiałów, które będą wykorzystane do budowy poszczególnego obiektu. Oczywiście bezwzględnie trzeba otrzymać pozytywną opinię instytucji kontrolujących, by posiadać możliwość rozpocząć czynności połączone z realizacją projektu. Bardzo istotne są również w takim wypadku raporty ooś, które przeprowadzane są przed i podczas prac budowlanych, które mają na celu oczywiście przedstawiać to, jak rzeczywiście przedstawia się oddziaływanie tego typu czynności na naturalne środowisko. Rzecz jasna raporty tworzone są także w takim celu, żeby podczas prac używane były tylko materiały takie, jakie były dopuszczone i też metody, zgodnie z którymi poszczególna praca powinna zostać realizowana.

Ocena oddziaływania na środowisko jest konieczna w przypadku planowanych przedsięwzięć, jakie z dużym prawdopodobieństwem będą oddziaływać na środowisko. Może też być konieczna na drodze postępowania administracyjnego ochrona środowiska takich przedsięwzięć, jakie znajdują się na specjalnej liście „Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko”. Jednakowoż, nie istnieje tak naprawdę lista przedsięwzięć, jakie mogą mieć wpływ na obszar Natura 2000. W takim wypadku procedura rusza, gdy istnieje podejrzenie, iż dany projekt może na ten obszar mieć wpływ.

Procedura taka też nie jest konieczna, jeżeli przedsięwzięcie ma wpływ na środowisko naturalne, ale jego realizacja jest ujęta w planach ochrony obszaru Natura 2000. Ekspertyzy środowiskowe i raport oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, objęty jest poszczególnymi dyrektywami prawnymi, które funkcjonują w Polsce, jak także na terytorium innych państw. Oczywiście ma to być odpowiednie działanie w celu zniwelowania zanieczyszcza środowiska, które i tak jest w nie najlepszej kondycji. Specjaliści zajmujący się realizowaniem takich badań, posiadają profesjonalną aparaturę, dzięki jakiej posiadają możliwość wszystko realizować z dużą precyzją i też mają okazję na bazie tego tworzyć urzędowe raporty, które składane są do odpowiedniej instytucji, w której przydzielane są zgody albo zakazy wykonywania różnych działań. Ocena oddziaływania środowiska bierze też pod uwagę pośredni i bezpośredni wpływ konkretnego działania na środowisko, co zawiera się w obszarze warunków życia ludzi, dóbr materialnych, zabytków lub dostępności kopalin. Analizowane są również możliwości, żeby zmniejszyć negatywny wpływ danego projektu na środowisko naturalne, przy tym określany jest zasięg monitoringu.