You are here

Jak rozliczyć PIT-37 za 2016 rok krok po kroku

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
W tym roku formularz PIT-37 nie przeszedł przeistoczeń. I chociaż posłowie w listopadzie uchwalili przemiany w sumie wolnej od podatku, to wiążą one od 2017 roku, czyli uwzględnimy je dopiero w rozliczeniach w następnym roku


Posiadamy do dyspozycji program do rozliczenia pit 2016, dojście do na wstępie wypełnionych deklaracji na platformie elektronicznej Ministra Finansów (tzw.
PFR - będą dostępne od połowy marca), a i tak wolimy niekiedy rozliczyć zeznanie ręcznie. Czasami po prostu pragniemy to uczynić jak najprędzej, drugim razem bez ograniczeń skorzystać z możliwości ofiarowania 1 procenta podatku. Tak bądź siak właśnie po to został przygotowany ów przewodnik.


finanse
Author: Dick Thomas Johnson
Source: http://www.flickr.com


Ażeby zacząć wypełnianie formularza PIT-37, wypada nazbierać blankiety PIT-11 ze wszystkich źródeł, z jakich otrzymaliśmy zyski w 2016 roku. Chlebodawcy, zleceniodawcy etc. mają obowiązek wysłać nam należyte blankiety do końca lutego. Zeznanie PIT 37 jest najpopularniejszym zeznaniem podatkowym składanym w typowych sytuacjach, gdy zatrudniony, zleceniobiorca czy emeryt rozlicza swe jedyne źródła dochodów rocznych. Deklaracja tyczy się jedynie zysków opodatkowanych wedle skali podatkowej (obecnie 18% i 32%). Jeśli uzyskujesz jedynie dochody zwolnione z podatku, nie składasz żadnej deklaracji, nie dowodzisz przychodów zwolnionych z opodatkowania. Jeżeli uzyskujesz wyłącznie inne przychody aniżeli opodatkowane według skali, nie wybierzesz tej deklaracji. Jeżeli uzyskujesz poza dochodami opodatkowanymi według skali również inne przychody, składać będziesz dwie różne deklaracje (zobacz jak wydrukować pit) – PIT 37 jak też należytą dla innych wariantów przychodów.
Deklaracja tyczy się dochodów opodatkowanych wedle skali podatkowej pozyskiwanych tylko za pośrednictwem płatnika czy też płatników. Uwaga: aktualnie rozliczając zeznanie PIT-37 w aplikacji e-pity, można ściągnąć darmowy program (zobacz darmowy program do pitów 2020) pit 2016.
Tags: