You are here

Piękno kwiatów chryzantemowych cały rok

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
chryzantema wielkokwiatowa
Source: chryzantemy.pl
Pomówmy o chryzantemach doniczkowych i chryzantemach ogrodowych. Są to rośliny, które stanowią dość liczną grupę kwiatów kojarzonych z porą jesienną i świętem Wszystkich Świętych. Jednocześnie, są to kwiaty cięte, do kupienia w każdej kwiaciarni. Przeczytasz u nas wiele nowinek uprawy kwiatów. Osiągniesz dzięki nam z dziedziny uprawy kwiatów.

Zapraszamy serdecznie na naszą stronę internetową.. W znakomitej większości chryzantema doniczkowa pochodz z Azjii – Chin, Korei oraz Japonii. Nazwa ma szlachetne pochodzenie, gdyż Chryzanthemum pochodzi od słowa „chrysos” („złoto”). Nic dziwnego, iż w Polsce można je spotkać pod nazwą złocienie. Do tej grupy zaliczyć można rośliny uprawiane w szklarni – złocień ogrodowy, ale również w gruncie - złocień koreański lub złocień arktyczny.

Wysokość zależy od gatunku, należy przyznać, iż jest dość zróżnicowana, może bowiem wynosić od 25 cm do nawet 250 cm! Co prawda uprawa chryzantem nie jest taką banalną, sprawą jak to wygląda w przypadku innych kwiatów. Są to kwiaty, które są niezmiernie wrażliwe na minusowe temperatury, które przecież w Polsce są dość często. Dlatego też nie nadają się one do uprawy typowo gruntowej, która u nas jest szalenie popularna. Tylko niektóre rodzaje dają takie szanse. Podsumowując jeśli klimat jest dogodny, chryzantemy dobrze uprawia się na glebach żyznych, próchnicznych jak również tych, które mają duży zasób składników odżywczych.

Jeśli posiadamy ciężką glebę nie możemy uprawiać tychże kwiatów, gdyż jest wtedy zdecydowanie większe prawdopodobieństwo omarznięcia kwiatów. Identycznie jak się ma to w przypadku niemalże każdych kwiatów, chryzantema znacznie lepiej uprawia się tam, gdzie mamy do czynienia z dużym nasłonecznieniem. Jesienią (najczęściej w listopadzie) w sprzedaży są oferowane piękne odmiany chryzantem, których postać to właściwie dużych rozmiarów kwiaty osadzone pod jednym na każdym pędzie albo drobnymi, niedużymi kwiatami, jakie licznie znajdują się na pędach. Te wspaniałe okazy są traktowane jako rośliny sezonowe, za ich rozmnażanie odpowiadają jedynie najbardziej doświadczeni ogrodnicy. Pamiętajmy jednakże, że chryzantemy to kwiaty, tak zwanego, krótkiego dnia.

To oznacza, iż znakomita większość z nich kwitnie bardzo późno. Wiadomo, w fachowych szklarniach ogrodnicy są w stanie manipulować oświetleniem i temperaturą, więc jesteśmy w stanie podziwiać piękno chryzantem z ich sadzonek przez cały rok. Złociste chryzantemy, jakie miały szesnaście płatków, funkcjonowały jako herb japońskich cesarzy. Dzięki temu zostały zapamiętane i do teraz noszą znamiona kulturowe. Stąd także prawdopodobnie wziął się zwyczaj obmywania się w rosie spływającej z tych kwiatów, jaki był popularny w kulturze japońskiej. Informacje te pochodzą od Konfucjusza, który w swoich notatkach zaznaczał istnienie tych niezwykłych. Niewysokie ceny zachęcają do korzystania ze znakomitych możliwości i do cieszenia się z piękna natury.