You are here

Dbanie o środowisko jest obowiązkiem wobec przyszłości.

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
Jakaranda mimozolistna
Author: mauroguanandi
Możemy jedynie wymieniać poglądy na temat wielkości tego wpływu. Czy człowiek naprawdę w znacznym stopniu narusza przyrodę, czy może nasza obecność nie jest zagrożeniem dla świata, w którym funkcjonujemy? Ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko (znalezione) ma rzeczowo ocenić wpływ planowanego przedsięwzięcia – budowlanego lub wydobywczego, na środowisko (w tym również na zdrowie ludzi). Kompleksowość takiego dokumentu wymaga, aby znajdowała się w nim weryfikacja raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, jaki powinien być dostarczony przez inwestora danego projektu, a także zyskanie koniecznych uzgodnień i opinii prawnych. Jednocześnie, zgodnie z konwencją z Aarhus w takim postępowaniu powinien być zapewniony udział społeczeństwa.

Przynajmniej elementarna wiedza dotycząca całego tego tematu może być więc najzwyczajniej niezbędna dla każdego przedsiębiorcy który tylko realizuje dowolne inwestycje tego typu. Dobrze będzie dowiedzieć się przede wszystkim tego, czym są chociażby ekspertyzy środowiskowe i do czego możemy ich potrzebować, gdyż bez nich w niektórych przypadkach możemy narazić się na niemałe kłopoty. Na szczęście jednak wszelkie informacje tego typu są obecnie bardzo powszechnie dostępne, więc wystarczy po prostu poświęcić na to trochę czasu aby zawsze móc znaleźć dosłownie wszystko, co tylko jest nam akurat potrzebne. Ocena oddziaływania na środowisko jest niezbędna w wypadku planowanych przedsięwzięć, jakie z ogromnym prawdopodobieństwem będą oddziaływać na środowisko.

Może też być konieczna na drodze postępowania administracyjnego ochrona środowiska tego typu przedsięwzięć, jakie są na specjalnej liście „Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko”. Jednakowoż, nie istnieje w rzeczywistości lista przedsięwzięć, które mogą znacząco wpłynąć na obszar Natura 2000. W tym przypadku procedura rusza, gdy istnieje podejrzenie, że dany projekt może wpłynąć na ten obszar.

Procedura ta również nie jest konieczna, jeżeli przedsięwzięcie ma wpływ na środowisko naturalne, ale jego realizacja jest ujęta w planach ochrony obszaru Natura 2000. Jak łatwo możemy odgadnąć, ocena oddziaływania inwestycji na środowisko ma za zadanie określenie, w jak dużym stopniu taka inwestycja będzie szkodziła środowisku naturalnemu w regionie. Jest to bardzo ważne, bowiem bez tego możemy w ogóle nie zdobyć zgody na realizację planowanego przedsięwzięcia, w związku z czym w żadnej sytuacji nie powinniśmy nawet odrobinę tego zaniedbywać. Oceny te mogą być przygotowywane przez osoby które posiadają do tego odpowiednie uprawnienia – tylko wówczas mają one jakiekolwiek znaczenie.

Aktualnie na terenie całej Polski działa całe mnóstwo specjalistów w tej dziedzinie, dzięki czemu w obliczu potrzeby znalezienie kogoś dobrego nie sprawi nam raczej żadnych poważniejszych kłopotów. Na ogólną ocenę danej inwestycji może rzecz jasna wpływać sporo najróżniejszych, ważnych czynników. Wiele zależy na przykład od tego, jaki tak w ogóle jest charakter naszej inwestycji i jak wiele zanieczyszczeń może ona generować już w czasie działania. Ocena oddziaływania środowiska bierze też pod uwagę pośredni i bezpośredni wpływ konkretnego działania na środowisko, co zawiera się w obszarze warunków funkcjonowania ludzi, dóbr materialnych, zabytków czy dostępności kopalin. Analizowane są także możliwości, żeby zmniejszyć negatywny wpływ konkretnego działania na środowisko naturalne, przy tym określany jest zasięg monitoringu.