You are here

Papiery dłużne i ich warianty

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
Obligacje to jeden z najbardziej popularnych instrumentów giełdowych. Popularność obligacji wynika ze stosunkowo niskiego ryzyka. Wedle objaśnień obligacje to papiery wartościowe dłużne drukowane w seriach w których wydawca jest zobligowany do zapłacenia właścicielowi obligacji w dzień wykupu sumę nominalną obligacji zwiększoną o odsetki. Obligacje mogą być bez ograniczeń kupowane, sprzedawane na rynku wtórnym a więc sprzedawane jak każdy inny towar.

Zakup obligacji może odbywać się na GPW w Warszawie albo na rynku pozagiełdowym w drodze umowy cywilnej. W tym ostatnim przypadku kupno obligacji jest nieco bardziej kłopotliwe; nabywca a także zbywca muszą u maklera pokazać umowę na podstawie której dokonane zostaną właściwe notacje w systemie giełdowym. W przypadku gdy taka umowa jest potwierdzona notarialnie, u maklera może stawić się sam nabywca.
W przypadku gdy kupno obligacji odbywa się za pośrednictwem GPW wystarczy swemu maklerowi wydać odpowiednie polecenie.
obligacje przedsiębiorstw
Author: Christine Puccio
Source: http://www.flickr.com
Właśnie ta prostota kupna papierów dłużnych na giełdzie powoduje że ogromna większość transakcji odbywa się dokładnie w ten sposób.

Papiery dłużne klasyfikujemy według różnych wyznaczników: ze względu na typ oprocentowania czy ze względu na wariant emitenta. Każde te podziały wpływają na bezpieczeństwo obligacji np.link do serwisu prawo karne skarbowe prawo karne skarboweze względu na emitenta papiery dłużne można podzielić na obligacje skarbowe, przedsiębiorstw i gminne. Wymienione obligacje różnią się między sobą m.in. prawdopodobieństwem ryzyka. Za najbardziej bezpieczne uznaje się obligacje skarbowe, ponieważ ich wykup gwarantują organy państwa. Są one stosunkowo mało czułe na koniunkturę. Z wymienionej trójki przeciętnie ryzykowana jest oferta obligacji korporacyjnych jednak wyłącznie pod warunkiem że emitentem będzie duże popularne na rynku przedsiębiorstwo - warto sprawdzić ofertę na .

Skoro masz ochotę dodatkowo przestudiować ukazany tu problem, to kliknij ten link. Bez obawy, to wiarygodny link - są tam ciekawe treści.

Obligacje komunalne z kolei są instrumentem w największym stopniu ryzykowanym ze względu na to, że zwykle budżety gmin są dosyć napięte.
Jako że wybór odpowiednich obligacji może być sprawą skomplikowaną, do ich oceny wymyślono rankingi przeprowadzane przez specjalistyczne jednostki. Obligacje znaczy się znakami. Najwyższa ocena to AAA, poniżej są AA a następnie 3 razy B aż do litery C.