You are here

Na czym polega proces oczyszczania ścieków? Jakiego rodzaju etapy występują w czasie tego procesu? Co jest najbardziej ważne?

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
Oczyszczanie ścieków jest niezbędne, dzięki czemu nasze otoczenie może być utrzymane w czystości. Dobra oczyszczalnia jest obowiązkowa w każdym miejscu, gdzie żyją ludzie. Trudno sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie bez jej normalnego działania. Często o tym nie myślimy, bo są one niewidzialne, lecz każdy z nas musi wiedzieć, w jaki sposób funkcjonują. Jaka jest więc zasada funkcjonowania oczyszczalni ścieków?


Standardowe oczyszczalne ścieków radzą sobie ze ściekami w okresie trzech występujących po sobie etapów. Jednym z nich jest etap mechaniczny, jaki eliminuje wszystkie ciała stałe, nierozpuszczalne które są zawieszone w wodzie. W trakcie tego etapu pojawiają się tego rodzaju procesy jak cedzenie, filtrowanie, sedymentacja i flotacja. Dzięki temu wydzielone zostają ze ścieków nieczystości w postaci ciał stałych, czyli ziemia, piasek, jak również zawiesiny opadające.

ścieki
Author: NATT-at-NKM
Source: http://www.flickr.com
W okresie pierwszego etapu stosuje się tzw. odświeżanie ścieków. Pozwala to je napowietrzyć w trakcie przepuszczania przez dopływowe kanały oraz piaskowniki. Następny etap jest biologiczny, jaki zachodzi w środowisku wodnym. Odnosi się do utleniania, to znaczy spalanie na mokro. Bakterie tlenowe, określane również aerobowymi, są do takiego procesu niezbędne. W warunkach tlenowych tego rodzaju proces oczyszczania polega na adsorpcji na powierzchni mikroorganizmów organicznych substancji czy substancji, które są rozpuszczone z konkretnego ścieku. Skupiska mikroorganizmów stwarzają błony biologiczne, ale również postać czynnego osadu.

Niezwykle nam przyjemnie, że przeznaczyłeś swój czas, aby przeczytać ten wpis. Jeżeli czujesz ochotę na więcej, to kliknij odsyłacz (http://alpaki.pl/hodowla-alpak-wg-alejandry-rubino,2) i przejdź do kolejnej witryny.

Tego rodzaju zatrzymane zanieczyszczenia są utleniane, gwarantują dwutlenek węgla oraz wodę.


Reszta jest asymilowana i następnie wykorzystywana do przyrostu mikroorganizmów. Tak właśnie pracują przemysłowe oczyszczalnie ścieków, ale uzupełniłem jest jeszcze chemiczny proces oczyszczania - link . Polega to na wprowadzeniu do wody dość mocnych utleniaczy, przykładowo chloru czy dwutlenku chloru. Trzeba jednakowoż potwierdzić, że w znakomitej większości krajów, również w Polsce, w tym celu stosuje się chlor gazowy, a rzadziej wspomniany wcześniej dwutlenek chloru lub ozon. Chemiczne oczyszczanie najlepiej wspomaga mechaniczne oczyszczanie, a to wszystko za pomocą działania koagulantów - można zobaczyć tutaj. Ścieki pomieszane są z roztworem koagulantu, a to powoduje, iż są w stanie tworzyć kłaczki wodorotlenku glinu albo żelaza. Absorbują zanieczyszczenia, jakie znajdują się w ściekach, bardziej przyśpiesza to proces sedymentacji zawiesin w osadniku. Tego typu metody chemiczne wykorzystuje się do usuwania ze ścieków substancji, jakie nie ulegają rozkładowi biologicznemu. Odnoszą się one do koagulacji, sorpcji oraz chlorowaniu. Tego rodzaju chlorowanie sprawia, że chorobotwórcze bakterie są unieszkodliwiane. To bardzo potrzebne podczas tego całego procesu.