You are here

Tworzenie rezerw na świadczenia pracownicze obowiązkiem pracodawcy, wprowadzonym Krajowym Standardem Rachunkowości nr 6

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
Z definicji zawartych w ustawie o rachunkowości, jak też z postaci obowiązującego wzoru bilansu wynika, że należy tworzyć rezerwę, na prawnie wiążące zobowiązania, do dokonywania świadczeń na rzecz pracowników. Jednym z elementów polityki rachunkowości jest właściwa wycena, a następnie utworzenie rezerwy na świadczenia pracownicze. Należą do nich na przykład odprawy emerytalne, nagrody jubileuszowe czy różnego rodzaju inne gratyfikacje dla pracowników.
Rezerwy tworzy się na pewne lub o dużym stopniu prawdopodobieństwa, przyszłe zobowiązania. Rezerwy takie, tworzy się w ciężar kosztów podstawowej działalności jednostki. Do świadczeń pracowniczych, na które w praktyce najczęściej tworzone są rezerwy, należą: świadczenia po okresie zatrudnienia. Świadczenia pracownicze, które są należne po zakończeniu zatrudnienia to na przykład rezerwy emerytalne (polecana strona www)
Pracodawca
Author: Vernon Chan
Source: http://www.flickr.com
i inne świadczenia emerytalne: ubezpieczenia na życie po okresie zatrudnienia oraz opieka medyczna po okresie zatrudnienia. Tworzenie rezerw na odprawy emerytalne i rentowe oraz nagrody jubileuszowe, jest zależne od stażu pracy. Prawo do tych świadczeń nabywają pracownicy przez cały okres ich zatrudnienia w jednostce. Rodzi to zobowiązanie jednostki w stosunku do pracowników w przyszłości.Jednostka może zastosować uproszczenie w ramach przyjętych zasad (polityki) rachunkowości na podstawie art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości i nie tworzyć rezerw na ww. świadczenia, jeżeli nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wynik finansowy. Z poleceń uregulowanych w ustawie o rachunkowości, oraz z regulacji aktualnego wzoru rozliczenia okazuje się, że koniecznym jest założyć zasób, na prawnie wiążące zobowiązania, do zdobywania świadczeń na rzecz zatrudnionych.

Głównym składnikiem filozofii rachunkowości jest prawidłowe oszacowanie, a potem zabezpieczenie zasobu na zobowiązania zatrudnienia. Są to dla przykładu rekompensaty emerytalne, premierocznicowe jak również wielorakiego gatunku inne premie dla pracowników. Zapasy, zakłada się na pewne lub o wielkim stopniu możliwości, przyszłezobowiązania. Zabezpieczenia takie, zakłada się w ciężar kosztów głównej organizacji zakładu.

Do zapewnień pracowniczych, na które w praktyce najczęściej tworzone zapasy, należą: świadczenia po ustaniu zatrudnienia – powinności pracownicze które są należne po ustaniu zatrudnienia między innymi emerytury i inne świadczenia emerytalne, gwarancje na życie po okresie zatrudnienia a także opieka medyczna po wygaśnięciu porozumienia.Tworzenie zaplecza finansowego na wynagrodzenia emerytalne i rentowe oraz gratyfikacje jubileuszowe, zależy od czasu pracy.

Zobowiązanie do tych powinności otrzymują zatrudnieni przez czas trwania ich pracy w korporacji. Przynosi to świadczenie zakładu wobec pracowników w przyszłości. Jednostka powinna wykorzystać skrót myślowy w ramach powziętych reguł rachunkowości na podstawie art. 4 ust.

Czy to zagadnienie bardzo Cię interesuje? Jeżeli tak, to kliknij tutaj i poznaj naszą firmę (etteplan.com/pl) - poznasz w tym miejscu nieziemsko niezwykłe informacje.

4 regulacji o rachunkowości i nie zakładać rezerw na opisane powyżej świadczenia, jeżeli nie wywiera to i nie ma to istotnieujemnego wpływu, na uczciwe i oczywiste przedstawienie sytuacji finansowej funduszu oraz rezultat materialny.