You are here

Jak skutecznie pielęgnować drzewa i krzewy w naszych działkach?

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
Drzewa i krzewy hodowane w naszych posesjach są nie tylko ważną częścią krajobrazu, ale także mają wpływ na nasze dobre samopoczucie każdego dnia. Trzeba wiedzieć, że rośliny produkują dla nas tlen, a zatem działają jak typowy filtr przeciwpyłowy, poza tym niwelują hałas oraz mają bardzo duże walory estetyczne, korzystnie wpływając na psychikę ludzką. Aby drzewa i krzewy mogły skutecznie spełniać opisane funkcje, musimy poświęcić im nieco uwagi i właściwie je pielęgnować. W jaki sposób?


drzewa
Author: Clay Gilliland
Source: http://www.flickr.com
Jeśli nie wiemy jak albo nie mamy jak samodzielnie zajmować się drzewami w ogrodzie, można skorzystać z usług firm, których specjalnością jest właśnie pielęgnacja drzew .

Poszukujesz użytecznych informacji? To dobrze, ta strona internetowa wapno tlenkowe progresywne z pewnością Cię zainteresuje, ponieważ znajdziesz tam wiele bardzo ciekawych danych.

Warto pamiętać jednak, że praca w ogrodzie może dostarczyć nam niemało satysfakcji, dlatego też jeśli mamy nieco wolnego czasu, bez wątpienia warto wykorzystać go na zabiegi pielęgnacyjne drzew.

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że drzewa i krzewy to żywe organizmy, w związku z tym też mogą zostać zaatakowane przez organizmy chorobotwórcze dokładnie tak samo jak ludzie. Warto zatem zapobiegać rozmaitego rodzaju chorobom naszych drzew. Najważniejszą sprawą jest m.in. regularne pozbywanie się suszu i pozostałych starych gałęzi. W ten sposób efektownie będziemy ograniczać infekcje i obumieranie następnych części korony drzew. Warto jest także co jakiś czas podcinać koronę, nadając jej jednocześnie ładny, foremny kształt.

drzewa
Author: manray3
Source: http://www.flickr.com
Niejednokrotnie bywają takie sytuacje, kiedy niezbędne jest skrócenie części korony , ponieważ sąsiaduje ona z obiektami budowlanymi. Trzeba jednak wtedy pamiętać, aby wykonać to bardzo ostrożnie, bowiem zbyt radykalne cięcia mogą naruszać statykę drzewa.

W przypadku starszych drzew niezwykle często okazuje się, że konieczne jest wzmocnienie korony drzew poprzez zastosowanie specjalnych wiązań.

Jeżeli zainteresował Cię ten tekst, sprawdź przykłady opublikowane pod tym linkiem. Na pewno odnajdziesz tu coś odpowiedniego dla siebie.

Dzięki temu ustabilizujemy gałęzie i zapobiegniemy odłamaniu. Przy starszych drzewach czasami wykorzystuje się także specjalne podpory, które utrzymują ciężar niebezpiecznych konarów.

Należy także pamiętać o tym, że większość prac pielęgnacyjnych powinna odbywać się w odpowiednich porach roku. Przycięcia możemy jednak wykonywać praktycznie przez cały rok, zwracając uwagę na to, żeby nie było zbytnich mrozów, ponieważ wtedy może dochodzić do pękania kory.