You are here

Jak dziś dobrze sondować ziemię

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
W dzisiejszych czasach wybór opłacalnych metod do wykonywania badań różnych gruntów nie bywa czasami rzeczą prostą. Aby najlepiej przepadać grunty trzeba znać się odrobinę na urządzeniach przydatnych w okresie ich sondowania.
Kwestia ta bywa zwłaszcza ważna w okresie budowy chociażby domów. Świetnie tu bowiem wiedzieć, że nie każdy rodzaj gruntu nadaje się pod budowę domu czy marketu. Aby wiedzieć czy| na danym terenie można postawić budynek przydaje się teraz dla przykładu technika nazywana sondowania cpt.

Właściwości gleby
Author: cogdogblog
Source: http://www.flickr.com
Sondowanie CPT jest teraz podstawowym sposobem badaniem gruntu. Wykonuje się je w ogromnej liczbie krajach Unii Europejskiej. W okresie takiego typu sondowania mierzy się przeróżne parametry podstawowe, takiego rodzaju jak choćby opór na stożku bądź też tarcie na tulei ciernej. Zwyczajowo przy użyciu CPTU mierzyć da się również ciśnienie wody w porach gruntu.

Nie obawiaj sie, że danych na omawiany temat nie znajdziesz, ponieważ są tutaj. Wystarczy wejść na proponowany tekst (http://zielonaprzestrzen.pl/), który jest pod odsyłaczem.

Na podstawie różnych pomiarów jak również dzięki wykorzystaniu nowoczesnego oprogramowania da się na przykład określić dany gatunek ziemi albo budowę geologiczną.Więcej na ten temat -

Następną rzeczą, którą da się dokładnie nakreślić dzięki takiego rodzaju badaniom są konkretne parametry geotechniczne danych gruntów. Mogą nimi być choćby: stopień zagęszczenia gruntów sypkich,spójność efektywną czy też moduły ściśliwości albo wytrzymałość na ścinanie. Sondowania CPT pozwalają też oszacować nośność i osiadanie, co okazuje się pomocne w okresie projektowania wielu fundamentów bezpośrednich oraz głębokich. Zaletami takiej metody jest kombinacji wierceń, a, także łatwość pobierania próbek gruntu, dzięki czemu da się tu sprawnie sprawdzić parametry podanego gruntu. Na urządzeniu takiego typu można zazwyczaj zamontować dodatkową sondę pozwalająca na zrobienie dodatkowego sondowania.

grunt
Author: Dimitris Siskopoulos
Source: http://www.flickr.com
Aby doskonal dokonać wyboru danego typu sond a, także maszyn do CPT najbezpieczniej zapoznać się bliżej z samą kwestią.O rekomendowane sondy takiego rodzaju warto popytać również sprzedawców znających się na tej branży. Umieją oni odpowiedzieć na rozliczne zgryzoty potencjalnych klientów. Najlepiej zaznajomić się bliżej z markami robiącymi jedynie najładniejsze modele sond. Jeśli ktoś pragnie dowiedzieć się więcej na ich temat, jak również poznawać różne sposoby badań gruntu, może on posłużyć się słowami takimi jak: badanie geotechniczne gruntu.